5 naturalnych antybiotyków na zdrową jesień
Naturalne antybiotyki znane są ludzkości od stuleci. Już w średniowieczu lekarze często wykorzystywali zioła oraz dary natury, aby przygotowywać maści, napary i inne wywary, które wpływały na ludzki organizm, poprawiając jego kondycję. Co więcej, naturalne produkty i antybiotyki stosowano nie tylko jako lekarstwo doraźne w czasie choroby, ale także jako profilaktykę przed zdrowotnymi problemami.
Moda na przyjmowanie darów natury jako antybiotyków w XXI wieku przeżywa drugą młodość. Ludzie coraz częściej stosują owoce, warzywa i zioła jako lekarstwa, które leczą i podnoszą odporność organizmu, zapobiegając tym samym wielu pospolitym chorobom.
1. Czosnek
Czosnek działa bakteriobójczo, eliminując drobnoustroje z organizmu ludzkiego. Tą właściwość zawdzięcza allicynie, która odpowiada również za bardzo ostry, intensywny i charakterystyczny zapach. Czosnek potrafi niszczyć paciorkowce i gronkowce. Wywary z czosnku zaleca się przygotowywać podczas leczenia zatok, bólu głowy, przeziębienia czy też grypy. To warzywo działa kojąco także na układ trawienny. Uczeni są zgodni – regularne spożywanie czosnku poprawia układ krążenia (obniżając ciśnienie krwi), obniża poziom złego cholesterolu a także poprawia układ immunologiczny organizmu.
Ważna informacja – gotowanie lub marynowanie czosnku zabija wszystkie jego wartości lecznicze, czyli allicynę. Ta uwalniania jest tylko przy siekaniu i miażdżeniu czosnku, dlatego jako naturalny antybiotyk czosnek powinno się przyjmować na surowo.
2. Cebula
Nie mogliśmy zapomnieć o znanej i popularnej cebuli. Ta, podobnie jak czosnek, zawiera allicynę, która znajduje się w soku cebuli. Bardzo popularny syrop to nic innego, jak soki, które puszcza warzywo. Ponadto cebula zawiera związki siarki, które uwalniane są podczas przygotowywania syropu z cebuli.
Jak poprawnie przygotować naturalny leczniczy syrop z cebuli? Warzywo należy pokroić w plastry, wymieszać z miodem lub cukrem i odstawić w ciepłe miejsce na minimum dobę. Zaleca się od czasu do czasu mieszać przygotowywany wywar. Cebula podobnie, jak czosnek, traci swoje lecznicze właściwości pod wpływem gotowania.
3. Żurawina
Mniej znana, jednak bardzo dobrze oddziałująca na ludzki organizm – oto żurawina. Swoje medyczne właściwości zawdzięcza dzięki związkom proantocyjanidynowym i kwasu hipurowego. Żurawina polecana jest dla osób, które mają problem z drogami moczowymi – kwas hipurowy osadza się na ściankach pęcherza, nie pozwalając bakteriom na osadzanie się w drogach moczowych. Warto dodać, że żurawina zawiera fruktozę, która wspiera dziąsła i zapobiega powstawaniu próchnicy na zębach.
Owoce ten jest doskonały w smaku, może bez problemu występować jako zdrowa przekąska. Żurawina może być spożywana na surowo lub pod postacią soku.
4. Tymianek
Tymianek pod postacią olejku eterycznego posiada liczne właściwości lecznicze. Wielu ekspertów od medycyny naturalnej uznaje tymianek za jedno z okryć XXI wieku w dziedzinie naturalnych antybiotyków. Olejek eteryczny z tymianku zwalcza pasożyty oraz grzyby a także odporne na inne antybiotyki paciorkowce. Co więcej, tymianek działa wykrztuśnie, dlatego olejek z tej rośliny bardzo często stosuje się przy problemach z chrypką lub kaszlem. Uwaga – olejek potrafi podrażniać błony śluzowe. Ponadto nie powinny go stosować kobiety w ciąży.
Roślina ta występuje w medycynie naturalnej nie tylko pod postacią olejku. Napar z tymianku doskonale sprawdzi się jako naturalne lekarstwo na poprawę trawienia. Napar można wykorzystać także jako naturalny środek odkażający rany.
5. Oregano
Olejek eteryczny z oregano bardzo często podawany jest pacjentom mającym problem z drożdżycą. Oregano jako naturalny antybiotyk sprawdza się także podczas przeziębienia, w stanach zapalnych skóry czy podczas zaburzeń trawienia. Ma bardzo podobne właściwości lecznicze, co tymianek.
Autor artykułu Te i inne leki oraz suplementy znajdziesz na www.i-apteka.pl/ |