potrawy grill kontaktowy
EXPERT RADZI

Zdrowie z grilla czy z patelni?

Grill kojarzy się zazwyczaj z majówką, długim weekendem, urlopem czy wakacjami. Tymczasem potrawy z grilla mają tyle walorów smakowych i, co chyba istotniejsze, zdrowotnych, że powinny być obecne w naszym menu przez cały rok. Deszczowa jesień czy mroźna zima nie zachęcają do spożywania posiłków na świeżym powietrzu. Jak zatem cieszyć się grillowanymi smakołykami, nie wychodząc z domu? Jest na to sposób. Potrzebny będzie odpowiedni grill.

Sezon grillowy cały rok?

Jeśli mieszkamy na wsi lub na przedmieściach, w domu z ogrodem albo tarasem, grillować możemy przecież także w zimie. Trudniej przedstawia się sytuacja w przypadku, gdy nie dysponujemy nawet balkonem. Wożenie się zimą z przenośnym turystycznym grillem za miasto może być w najlepszym wypadku mało przyjemne. Wtedy pozostaje nam urządzenie, którego możemy użyć pod dachem, czyli grill elektryczny lub gazowy, wtedy sezon grillowy mamy przez okrągły rok.

A może grill kontaktowy?

To urządzenie budową przypomina nieco gofrownicę z ruchomą górną częścią. Obie płyty grzejne z możliwością rozgrzania do 250°C, a nawet  300°C są ryflowane, co zapobiega przywieraniu potraw, natomiast wysoka moc oraz wydajność pozwala szybko i sprawnie przygotowywać posiłki. Dla bezpieczeństwa zamontowano tu antypoślizgowe nóżki, a także bakelitowy uchwyt. Zarówno obie płyty jak i obudowę można czyścić ogólnodostępnymi środkami czystości, obecność rynienki na spływający tłuszcz i obudowa ze stali szlachetnej odpornej na korozję zapewniają utrzymanie higieny urządzenia.

Grill kontaktowy zmieści się w każdej kuchni, może też równie dobrze posłużyć jako grill barbecue – wystarczy nie domykać górnej płyty. Nie sposób też przecenić zachwytu przy stole domowników urzeczonych smakowitym zapachem grillowanych pyszności.





Lepiej, zdrowiej, smaczniej…

Grill kontaktowy to urządzenie bardzo praktyczne, używane nie tylko w gastronomii, lecz także w prywatnej kuchni, a potrawy z takiego grilla będą apetycznie zrumienione, aromatyczne i soczyste. Co jednak najważniejsze, zachowają swój wyjątkowy smak oraz te same walory dietetyczne, co produkty grillowane tradycyjnie. Ich przewaga nad smażonymi na patelni polega przede wszystkim na tym, że:

  • zachowują więcej składników odżywczych
  • mają niższą zawartość tłuszczu
  • trudniej o ich przypalenie
  • są bardziej soczyste i nie przesuszają się

Co więcej, możemy być pewni, że w grillu kontaktowym nadmiar tłuszczu nie będzie skapywał na żar i kopcił, osadzając się na mięsie czy warzywach. Może to wpłynąć nie tylko na estetykę dania, ale także na jego smak.

Dlaczego to takie dobre?

Procesy, jakie zachodzą podczas grillowania zostały opisane już w 1912 roku przez francuskiego chemika Louisa Maillarda. Na ich podstawie ustalono, że w temperaturze powyżej 120°C dochodzi w mięsie do reakcji łańcuchowej pomiędzy grupami różnych aminokwasów oraz cukrów, podczas której wytwarzają się liczne substancje smakowe i zapachowe odpowiedzialne między innymi za powstawanie wspaniałego aromatu pieczonego mięsa. Inne substancje, jak na przykład melanoidyny nadają przypieczonej skórce piękny złotobrązowy kolor. Zjawisko to nosi nazwę reakcji Maillarda.

Jednakże w zbyt długo grillowanym mięsie powstają przypalone brzegi, zawierające szkodliwe dla zdrowia substancje. Łatwiej temu zapobiec, używając grilla elektrycznego z wbudowanym termostatem. Ponadto warto pamiętać, że niektóre gatunki mięsa (jak cielęcina albo dziczyzna) czy warzyw (jak np. bakłażany) szybko wysychają położone nad ogniem na tradycyjnym ruszcie. Natomiast pomiędzy płytami grzejnymi w grillu kontaktowym nie tracą wilgoci, zachowują kruchość i sprężystość.

MaxVerbi
W artykule wykorzystano informacje o sprzęcie gastronomicznym ze strony: emaks.pl/gastronomia-1/plyty-grillowe-grille-konta.
MaxVerbi
W artykule wykorzystano informacje o sprzęcie gastronomicznym ze strony: emaks.pl/gastronomia-1/plyty-grillowe-grille-kontaktowe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *