Zapalenie gardła – wirusowe czy bakteryjne? Sprawdź objawy
Zapalenie gardła należy do jednych z najczęściej występujących infekcji. Wywoływane jest najczęściej przez wirusy, jednak mogą także odpowiadać za nie bakterie. W jaki sposób odróżnić wirusowe zapalenie gardła od bakteryjnego?
Zazwyczaj zapalenie gardła nie pojawia się samo z siebie i wywołane jest przez czynniki chorobotwórcze. Często towarzyszy także innym chorobom, na przykład przeziębieniu czy grypie.
Objawy zapalenia gardła:
- drapanie i pieczenie w gardle,
- trudności w przełykaniu,
- suchość w gardle,
- ból w trakcie mówienia,
- chrypka,
- obrzęk i przekrwienie błony śluzowej.
Szacuje się, że ponad 90% przypadków wywoływanych jest przez wirusy, natomiast u dzieci około 70% z nich. Ze względu na większy odsetek tych zachorowań lekarze najczęściej zalecają leki na wirusowe zapalenie gardła. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku zapaleń bakteryjnych te same leki nie dadzą oczekiwanego efektu – potrzebne są antybiotyki.
Jak rozpoznać zapalenie wirusowe?
Zapalenie wirusowe objawia się przede wszystkim przekrwioną i zaczerwienioną błoną śluzową w gardle, a także przekrwionymi migdałkami. Lekarz niekiedy może dostrzec na nich małe pęcherzyki z płynem, tak zwanym wysiękiem surowiczym.
Jak rozpoznać zapalenie bakteryjne – anginę?
Zapalenie bakteryjne można rozpoznać po bardzo ciemnym, malinowym zabarwieniu błony śluzowej gardła, a także przekrwionych migdałkach, które pokrywa białawy nalot. Obrzęknięty może być też języczek, a język może pokrywać szarawy nalot. Zapaleniu bakteryjnemu towarzyszy często wysoka gorączka i powiększone węzły chłonne.
Leczenie wirusowego i bakteryjnego zapalenia gardła
Jak już wspomnieliśmy, leczenie każdego z tych przypadków wygląda inaczej. Przy zapaleniu wirusowym stosuje się głównie leki przeciwzapalne (także w formie tabletek do ssania).
W przypadku zapaleń bakteryjnych zaleca się antybiotykoterapię, najczęściej z wykorzystaniem antybiotyków o szerokim spektrum działania. Przy częstych nawrotach rekomenduje się poprawę odporności, na przykład z wykorzystaniem takich środków jak ENTitis – lek ten zawiera dobroczynne szczepy bakterii.