Kalarepa właściwości – 7 najciekawszych
Kalarepa i jej niesamowite właściwości
Kalarepa to krewna kapusty, brokułu, kalafiora i brukselki, tzw. warzywa krzyżowe. To niesamowicie zdrowe warzywo, tak często zapominane i niedoceniane w naszych kuchniach. Choć kalarepa wygląda jak korzeń, rośnie nad ziemią. Smakuje każdemu, jest słodka i łagodna w smaku. Kalarepa to warzywo bogate w błonnik, karotenoidy, witaminy A, C, K i witaminy z grupy B.
Korzyści zdrowotne, o których musisz wiedzieć
Kalarepa właściwości – korzyści zdrowotne kalarepy, są zblizone do tych charakterystycznych dla warzyw z rodziny krzyżowych:
Oto 7 najciekawszych właściwości kalarepy, o których warto wiedzieć:
1. Wysoki poziom potasu zawarty w kalarepie przeciwdziała nadmiernemu zakwaszeniu organizmu oraz pomaga kontrolować tętno i zmniejszyć ryzyko chorób serca..
2. Wysoki poziom związków antyoksydacyjnych w kalarepie pomaga w zwalczaniu astmy.
3. Poziom cholesterolu: sok Kalarepa po zmieszaniu z zielonym soku jabłkowego pomaga obniżyć poziom cholesterolu we własne ciało. Wysoka zawartość fosforu pomaga w podjęciu tego działania.
4. Substancje zawarte w kalarepie hamują przemianę cukru i innych węglowodanów w tłuszcz, co pomaga nam w odchudzaniu. Kalarepa ma również dużo błonnika i mało kalorii.
5. Kalarepa może być pomocna w łagodzeniu niestrawności. Połączona z innymi warzywami w soku ma uspakajający wpływ na układ pokarmowy.
6. Kalarepa, podobnie jak niektóre inne warzywa z rodziny kapustnych, zawierają fitoestrogeny i flawonoidy hamujące metabolizm nowotworów. Kalarema zawiera również związki fitochemiczne, takie jak sulforafan, indol-3-karbinol czy izotiocyjaniany. Badania pokazują, że te przeciwutleniacze chronią przed nowotworami prostaty i okrężnicy.
7. Kalarepa pomaga również w łagodzeniu dolegliwości skórnych. Warto regularnie spożywać surową kalarepę lub wypić szklankę soku z marchwi i kalarepy.
Kalarepa – odmiany
W Polsce najbardziej popularna jest kalarepa zielona, ale również występuje jej fioletowa odmiana. Ponoć słodsza od zielonej. Oto mała rada jak wybrać dobry okaz: wybieraj średnie, małe kalarepy, które są ciężkie. Na pewno będą młode i słodkie.
Kalarepa – super właściwości, ale nie dla wszystkich
Ze względu na obecność szczawianów, kalarepy powinny wystrzegać się osoby z kamicą nerkową. Również osoby, które maja problemy z tarczycą powinny rozsądnie sporzywać kalarepę i włączać je do swojej codziennej diety.