Miliony ludzi na całym świecie mają niedosłuch lub też inne problemy ze słuchem. Ubytek słuchu może mieć różne przyczyny. Niezależnie od nich, istnieją skuteczne metody jego leczenia. W większości przypadków rekomendowany jest dobry aparat słuchowy, który będzie w stanie optymalnie wzmocnić słuch i poprawić komfort codziennego życia.
Jakie objawy daje ubytek słuchu? Kto może wykonać odpowiednie badanie słuchu, aby zdiagnozować problem? W końcu, jakie aparaty słuchowe są obecnie do wyboru?
Czym jest niedosłuch?
Niedosłuch, inaczej ubytek słuchu, to rodzaj zaburzenia narządu słuchu, które polega na niewłaściwym przewodzeniu albo odbieraniu dźwięków. Zaburzeniu temu mogą towarzyszyć także inne objawy, przykładowo szumy uszne, zawroty głowy.
Statystyki wskazują, że ubytek słuchu postępuje wraz z wiekiem. U osób w wieku od 45. do 64. roku życia dotyka nawet około 14 proc. populacji, w przedziale wiekowym od 65. do 74. roku życia to nawet 23 proc., a po 75. roku życia nawet 35 proc.!
W przypadku osób, które nie cierpią na wrodzony niedosłuch, ubytek słuchu następuje najczęściej stopniowo i może być niezauważalny. Najczęściej problemy te jako pierwsze dostrzegają osoby bliskie.
Główne objawy niedosłuchu:
- ustawianie zbyt dużej głośności radia, telewizora
- wrażenie, że inne osoby mówią niewyraźnie albo zbyt cicho
- proszenie innych osób o powtarzanie wypowiedzi
- trudności ze skupieniem się na rozmowie
- gorsze słyszenie dźwięków tła, na przykład szumu liści, śpiewu ptaków
- coraz trudniejsze słyszenie dzwonków alarmów, telefonów, dzwonków do drzwi
Wszystkie tego rodzaju oznaki mogą wskazywać na ubytek słuchu oraz skłaniać do skorzystania z dokładniejszej diagnostyki.
Jak diagnozuje się ubytki słuchu?
Niedosłuch powinien być zdiagnozowany przez specjalistę. W tym celu zaleca się udanie do protetyka słuchu albo do laryngologa. Specjaliści ci będą mogli wykonać dokładne badanie, a potem wskazać, czy konieczny będzie aparat słuchowy.
Do diagnostyki niedosłuchu stosuje się specjalne badania słuchu, które dzielone są na obiektywne oraz subiektywne. Najczęściej prowadzonym badaniem jest audiometria tonalna (PTA). Ma ona na celu ocenę progu słyszenia, co pozwala na dokładną ocenę stopnia upośledzenia słuchu. Badanie to wykonuje się w wyciszonym miejscu – pacjent zakłada na uszy słuchawki i musi naciskać przycisk wtedy, gdy usłyszy dźwięk.
Jakie rodzaje aparatów słuchowych można znaleźć w sprzedaży?
Dostępne obecnie na sprzedaż nowoczesne aparaty słuchowe to szeroka gama różnych modeli. Można zobaczyć je między innymi na stronie producenta Bernafon.
Aparaty te różnią się one pomiędzy sobą swoją konstrukcją, przeznaczeniem, dostępnymi funkcjami, wytrzymałością baterii. Na co warto się zdecydować?
Aparaty zauszne BTE
Są to najbardziej popularne aparaty słuchowe umieszczane za uchem. Sprawdzają się w korekcji każdego stopnia ubytku słuchu. Są wytrzymałe, posiadają pojemne baterie, są także łatwe w sterowaniu i wytrzymałe mechanicznie. Polecane są dla seniorów. Ich głównym minusem jest spory rozmiar i widoczność.
Aparaty ze słuchawką w uchu RITE
To nowocześniejszy typ aparatu słuchowego zausznego, który posiada specjalną słuchawkę dokanałową. W efekcie daje jeszcze lepszą jakość korekcji słuchu.
Aparaty wewnątrzkanałowe ITE
Umieszczane w całości w uchu. Są mało widoczne, dyskretne, ale niepolecane przy większych ubytkach słuchu.
Przy wyborze odpowiedniego modelu fachowym wsparciem służy protetyk słuchu, który będzie mógł dopasować najlepszy aparat do ucha i odpowiednio go skonfigurować.