Bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, zatwardzenia, nudności po jedzeniu – to tylko niektóre objawy związane z nieprawidłowym działaniem układu pokarmowego. Mogą pojawić się u każdego z nas na skutek nieodpowiedniej diety czy sytuacji stresowych. Jeśli jednak powtarzają się często, warto udać się do specjalisty takiego jak gastrolog – gastroenterolog.
Czym dokładnie zajmuje się gastrologia? W jakich przypadkach udać się do gastrologa? Jak odbywa się diagnostyka i leczenie? Gdzie można zapisać się do takiego specjalisty? Zapraszamy do sprawdzenia razem z nami!
Gastrologia – czym się zajmuje?
Gastroenterologia, a w skrócie gastrologia to dziedzina medycyny skupiona na schorzeniach układu pokarmowego, a dokładnie takich jego narządów jak:
- przełyk
- żołądek
- gruczoły trawienne – wątroba, trzustka
- drogi żółciowe
- jelita cienkie i grube
- odbyt
Gastrolog jako specjalista w dziedzinie gastrologii (gastroenterologii) prowadzi diagnostykę, leczenie oraz zajmuje się profilaktyką schorzeń układu pokarmowego.
Jakie objawy wymagają konsultacji ze specjalistą?
W większości przypadków, gdy problemy z układem pokarmowym są niewielkie i zdarzają się rzadko, nie ma potrzeby konsultowania ich z gastrologiem. Gdy jednak zauważamy, że powtarzają się coraz częściej lub są nieprzyjemne, powinniśmy pomyśleć o pomocy eksperta.
Wśród objawów, które mogą niepokoić i powinny być skonsultowane z lekarzem zajmującym się chorobami układu pokarmowego, znajdują się:
- zaburzenia trawienia
- uporczywa zgaga
- przewlekłe bóle brzucha
- częste biegunki, zaparcia, wzdęcia, wymioty, nudności
- krew widoczna przy oddawaniu stolca
- problemy z utrzymaniem wagi – głównie nadmierne chudnięcie
Gdy zauważamy u siebie te objawy, gastrolog będzie mógł wtedy pomóc nam w określeniu, co dokładnie może być ich przyczyną.
Diagnostyka gastrologiczna
Podstawą w postawieniu skutecznej diagnozy jest wykonanie odpowiednich badań. Gastrolog może skierować pacjenta na szereg badań krwi oraz badań endoskopowych oraz obrazowych, na przykład ultrasonograficznych.
Jednymi z często wykonywanych badań są gastroskopia oraz kolonoskopia. Oba badania polegają na podglądzie endoskopem układu pokarmowego – w przypadku gastroskopii to przełyk i żołądek, natomiast kolonoskopia – dolny odcinek układu pokarmowego, czyli jelito grube. W trakcie mogą być pobrane także wycinki do dalszych analiz. To badania wzbudzające często strach u pacjentów, jednak prawidłowo wykonane wcale nie są bolesne. Warto wskazać, że mogą być także przeprowadzone u pacjenta pod narkozą.
Lekarz gastrolog może zalecić też wykonanie badań USG, w tym USG jamy brzusznej, zdjęć RTG oraz innych badań wymaganych w celu postawienia właściwej diagnozy.
Leczenie problemów gastrologicznych odbywa się przede wszystkim przez wykorzystanie odpowiedniej farmakoterapii, czyli dobranie leków na dane schorzenie. Gastrolog może zalecić również wprowadzenie odpowiedniej diety wspomagającej leczenie. W poważniejszych przypadkach mogą być konieczne operacje.
Gdzie do dobrego gastrologa?
Do gabinetu gastrologa możemy udać się zarówno państwowo, w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, jak również prywatnie. Gabinety gastrologiczne działają w większości dużych miast na terenie Polski.
W przypadku wizyty na NFZ musimy wtedy najpierw udać się do lekarza rodzinnego. Często to on na początku przepisuje podstawowe leki, ale w razie poważniejszych objawów może od razu skierować pacjenta do gabinetu specjalisty. Prywatnie gastrolog może przyjąć nas bez skierowania. Czas oczekiwania na wizytę jest wtedy także znacznie krótszy.
Potrzebny dobry gastrolog w Krakowie? Do skorzystania ze swojej oferty zaprasza Przychodnia Zdrowia Prima-Med posiadająca w swojej ofercie usługi szeregu lekarzy specjalistów.