Pasożyty w organizmie każdego człowieka mogą wywołać ogromne spustoszenie, choć nadal temat odrobaczania jest mało popularny. Warto jednak wiedzieć, że w wielu przypadkach pasożyty przebywają w organach ludzkich bezobjawowo, prowadząc wyniszczającą ekspansję na kolejne obszary ciała. Jak bronić się przed glistnicą – jedną z najpopularniejszych chorób pasożytniczych?
Glistnica jest chorobą zakaźną, pasożytniczą, ale całkowicie wyleczalną. Warto zaznaczyć, że powoduje ją glista ludzka, nie zaś glista zwierzęca – ta druga może wywoływać toksokarozę. W przypadku drugiej choroby nosicielami glist mogą być zwierzęta domowe, jednak przy regularnym odrobaczaniu nie jest konieczne, jak to sugeruje część lekarzy, pozbycie się kotów i psów na czas ciąży oraz po porodzie. Wręcz przeciwnie – zachowanie odpowiedniej higieny w kontakcie z nimi pozwala na zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia alergii u narodzonego dziecka.
Glistnica wywoływana jest pasożytami glisty ludzkiej, które powszechnie występują na terenach publicznych, szczególnie na trawnikach, w uprawach, na ulicach czy w centrach handlowych. Jaja glisty dostają się do układu pokarmowego człowieka drogą oralną, najczęściej przez niezachowanie odpowiedniej higieny. Z tego też powodu glistnica nazywana jest niejednokrotnie chorobą brudnych rąk.
Po tym, jak jaja dostaną się do organizmu człowieka, przy odpowiednich warunkach (np. dieta obfita w cukry) będą się rozwijać i żyć w jelicie cienkim. Tam mogą się rozmnażać, przenikać do innych narządów w organizmie, a co za tym idzie – powodować znaczne uszkodzenia.
Najczęstszymi przyczynami glistnicy są niehigieniczny tryb życia oraz spożywanie niemytych warzyw oraz owoców. Glista ludzka bytuje zazwyczaj w ziemi, dlatego tez bardzo istotne jest, aby wszelkie rzeczy spożywane na surowo były wcześniej dokładnie umyte.
Najczęściej glistnica atakuje dzieci – przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Przede wszystkim chodzi o brak wyrobionego nawyku higieny osobistej, jak również brak niechęci do brania do buzi większości przedmiotów, np. zabawek w piaskownicy. Z tego powodu bardzo istotne jest, aby rodzice odpowiednio szybko uczyli dzieci higieny oraz zapobiegali przypadkom, gdy dziecko bierze do buzi nie tylko przedmioty, ale również nieumyte ręce.
Zwiększone zachorowanie dostrzega się w krajach rozwijających się, gdzie nie ma powszechnego dostępu do wody i środków czystości, zaś kanalizacja nie działa w sposób sprawny. Szacuje się, że w Azji rocznie choruje ok. 80% społeczeństwa, w Afryce – ok. 40%, zaś w Europie jest znikomy procent przypadków. Co istotne, w Polsce zachorowania na glistnicę są raczej sporadyczne, głównie ze względu na zalecaną profilaktykę odrobaczania w przypadku dzieci.
Glistnica zazwyczaj objawia się typowo dla infekcji układu pokarmowego. Pierwszymi objawami zazwyczaj są wymioty, biegunki, nudności, ból brzucha. Może wystąpić brak apetytu oraz wysokie zapotrzebowanie na produkty słodkie. U dzieci glistnica powoduje niejednokrotnie niespokojny sen, pobudzenie, stres. W efekcie zakażona osoba czuje się osłabiona, często może zapadać na dodatkowe infekcje, co jest o tyle niebezpieczne, że pasożyty jeszcze bardziej osłabiają organizm.
W niektórych przypadkach glistnica może powodować obrzęki twarzy, silne, niczym nieuwarunkowane bóle głowy, a także ataki chorób alergicznych, w tym również skurcze oskrzeli. Zależnie od tego, gdzie umiejscowią się pasożyty, może dochodzić do uszkodzeń mózgu, płuc albo serca – dlatego bardzo istotne jest reagowanie na pierwsze objawy i postępowanie, według którego stawia się odpowiednią diagnozę. Warto wiedzieć, że cześć lekarzy sugeruje, jakoby zgrzytanie zębami przez dzieci w nocy było również objawem pasożytów obecnych w organizmie.
Diagnostyka glistnicy jest prosta w momencie, gdy w wymiocinach, albo kale pojawiają się dorosłe egzemplarze pasożyta – żywe lub martwe. Wówczas podstawą jest zgłoszenie się z nimi do lekarza, który szybko powinien podjąć odpowiednie leczenie. W przypadku, gdy pojawiają się objawy niespecyficzne, wykonuje się zestaw badań – podstawowym jest badanie kału pod kątem pasożytów, a także badanie radiologiczne płuc. Dobrze jest wiedzieć, że badanie kału może wyjść fałszywie ujemne, dlatego należy je powtórzyć kilkakrotnie. Badani powinni być wszyscy domownicy – zazwyczaj bowiem wszyscy są żywicielami dla glisty ludzkiej. Leczenie również obejmuje wszystkich, którzy znajdują się w domu, a w przypadku dzieci należy powiadomić również nauczycieli oraz rodziców innych uczniów.
Przy leczeniu podaje się odpowiednie leki, stosownie do stanu organizmu osoby chorej. Zarówno w profilaktyce, jak i podczas leczenia należy dbać o higienę ciała, regularnie zmieniając bieliznę, pościel (nawet codziennie w przypadku podjętego leczenia i stwierdzenia obecności pasożytów), myjąc ręce po skorzystaniu z toalety oraz przed posiłkami, jak również myjąc warzywa i owoce.
Artykuł napisany we współpracy z portalem Gastryczne.pl – http://gastryczne.pl/glistnica-askarioza/
Zaburzenia krążenia obwodowego to powszechny problem zdrowotny, który może prowadzić do poważnych dolegliwości, takich jak…
Stopy są niezwykle istotną częścią naszego ciała. To one noszą nas przez życie, absorbując ogromne…
POChP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc) to jedna z najpoważniejszych i najczęściej diagnozowanych chorób układu oddechowego.…
Infekcje dróg oddechowych są jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych, które dotykają ludzi na całym świecie.…
Twoja pociecha uwielbia masło orzechowe? Ty zaś, jako rodzic, zdajesz sobie sprawę, że tego typu…
Dobór podkładu do typu skóry nie jest rzeczą prostą i potrafi przysporzyć wiele kłopotów, szczególnie…