Ocet jabłkowy – celebryta wśród dietetyków, tonik do twarzy Scarlett Johansson
Niedawno w wywiadzie dla magazynu Glossy, aktorka Scarlett Johansson opowiadała jak wykorzystuje ocet jabłkowy do mycia twarzy oraz pielęgnacji skóry. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że aktorka może pozwolić sobie na najdroższe produkty do pielęgnacji skóry, a wykorzystuje ocet jabłkowy, który można kupić w prawie każdym sklepie za kilkanaście złotych.
Rozgorzała więc dyskusja o właściwościach octu jabłkowego oraz o sposobach wykorzystania go do pielęgnacji skóry, jak i w naszej codziennej diecie.
Ocet jabłkowy i jego właściwości
Ocet jabłkowy to celebryta wśród dietetyków. W Anglii nazywany eliksirem życia, w Ameryce pomógł już wielu otyłym ludziom, a w Polsce przeżywa swoje odrodzenie. Popularność octu jabłkowego ciągle rośnie. Właściwości lecznicze octu jabłkowego znane były już w starożytnym Egipcie i Rzymie.
Czym jest ocet jabłkowy?
Ocet jabłkowy to odmiana octu wytworzona na bazie jabłek. Prawdziwe ekologiczną odmianę octu jabłkowego, zwanego także ACV czy cydr, otrzymuje się w wyniku fermentacji soku jabłkowego. Co ważne, ocet powinien być wytwarzany na bazie ekologicznych jabłek. Nie wolno go filtrować ani pasteryzować. Ocet jabłkowy można również kupić w sklepach, najlepiej tych ze zdrową żywnością.
Ocet jabłkowy – zastosowanie:
Zdrowe i piękne włosy
Ocet jabłkowy doda włosom blasku i zdrowego połysku, kiedy użyjemy go do płukania włosów (do szklanki letniej wody dodaj 1/2 łyżki octu jabłkowego).
Detox
Spożywając ocet jabłkowy dwa razy dziennie po łyżce (rozrobiony ze szklanką letniej wody) oczyszczamy organizm. Dlatego dobrze go pić w godzinach porannych i wieczorem.
Sojusznik w walce z trądzikiem
Jak wspomniano wcześniej, ocet jabłkowy ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, które pomogą zapobiec infekcjom skóry i trądziku. Tonik sporządzamy na bazie octu w płynie i wody (w proporcji 1:3, osoby z cerą wrażliwą nawet w proporcji 1:5, późnej 1:2, nawet 1:1) i codziennie przecieramy nim twarz. Pamiętajmy jednak, że ocet jabłkowy jest dość silnym specyfikiem i dawkowanie octu trzeba rozpocząć delikatnie, aby skóra przyzwyczaiła się do niego. Ocet jabłkowy pomaga również uregulować pH skóry oraz skutecznie usuwa nadmiar sebum z powierzchni skóry.
Ocet jabłkowy na plamy starcze i brodawki
Ocet jabłkowy jest często zalecany w leczeniu plam starczych i brodawek. Plamy starcze przemywamy tonikiem (jak w przypadku trądziku) kilka razy dziennie przez okres co najmniej jednego miesiąca. Natomiast brodawki są traktowane octem jabłkowym w inny sposób. Aby usunąć brodawkę zwykłą należy nasączyć wacik octem jabłkowym i przyłożyć do miejsca nią zajętego. Wacik zaklej plastrem, żeby się nie przemieszczał. Zmieniaj opatrunek przynajmniej dwa razy na dobę, najlepiej rano i wieczorem. Po zniknięciu brodawki (pamiętaj, że pod koniec leczenia może być czarna) kontynuuj leczenie kolejny tydzień, aby upewnić się, że nie powróci.
Ocet jabłkowy i hydroksykwasy
Ocet jabłkowy zawiera także alfa-hydroksykwasy (AHA), które usuwają martwe komórki skóry i nadają cerze zdrowy i świeży wygląd. Wielu producentów kosmetyków dodaje alfa hydroksykwasy w skład swoich specyfików, a w occie jabłkowym jest ich pod dostatkiem.
Istnieje jeszcze wiele innych właściwości octu jabłkowego. Zwiększenie odporności organizmu, kontrolowanie poziomu cukru we krwi, utrata wagi to tylko niektóre z nich . Przeczytaj jeszcze 12 powodów, dla których warto pić ocet jabłkowy codziennie.