Okłady borowinowe – na jakie choroby pomaga borowina?
Właściwości okładów borowinowych
Na początku należy wyjaśnić, czym właściwie jest borowina. To rodzaj torfu powstający na skutek przemian zachodzących w obumarłych szczątkach roślinnych. Ze względu na swoje właściwości, od wielu lat wykorzystywany jest do celów leczniczych.
Borowina jest bogatym źródłem magnezu, potasu, żelaza, wapnia, sodu, krzemienia, pektyn oraz kwasów hummusowych i fulwowych. Dzięki temu posiada właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze oraz ściągające – regeneruje naskórek, naprawia uszkodzone tkanki oraz zwiększa ukrwienie skóry. Ponadto działa rozluźniająco na mięśnie i wykazuje działanie przeciwbólowe.
O innych korzyściach wynikających ze stosowania okładów borowinowych można przeczytać na stronie sanatorium, które posiada takie zabiegi w swojej ofercie: medicalsensus.pl/oferta/742/oklady-borowinowe/.
Na jakie schorzenia pomaga borowina?
Zabiegi borowinowe zaleca się przede wszystkim osobom cierpiącym na stany zapalne stawów i reumatyzm, przewlekłe nerwobóle, przeciążenie mięśni oraz przykurcze stawowe. Pomaga szczególnie w przypadku bólu kręgosłupa – odcinka szyjnego, barkowego i lędźwiowego. Ze względu na to, że borowina zawiera związki o działaniu estrogennym, może być stosowana również w przypadku niedoczynności hormonalnej jajników oraz menopauzy.
Ponadto jest to dobry zabieg dla kobiet, które chcą pozbyć się cellulitu oraz zniwelować zmarszczki. Ale, co ciekawe, stosują go również sportowcy – okłady borowinowe pomagają przy stłuczeniach, zwichnięciach i złamaniach.
Okłady borowinowe – na czym polegają?
Najczęściej stosowane są okłady borowinowe, które polegają na nałożeniu na wybraną część ciała pacjenta podgrzanego do odpowiedniej temperatury torfu i owinięciu tego obszaru folią lub ręcznikiem. Można również nakładać borowinę na całe ciało, wykonuje się to jednak tylko w szczególnych przypadkach, a decyzja o przeprowadzeniu zabiegu musi zostać podjęta przez lekarza.
W sanatoriach wykonywane są również kąpielowe borowinowe, choć rzadko wykonuje się pełną kąpiel – najczęściej proponowane są pół kąpiele, od pasa w dół oraz nasiadówki.
Domowe okłady z borowiny – jak zrobić?
Okłady z borowiny można również wykonać w domu. Potrzebna jest do tego dostępna w aptekach pasta borowinowa, pojemnik oraz ręcznik lub koc. Pastę umieszczoną w pojemniku należy zanurzyć w gorącej wodzie, po czym podgrzać całość do temperatury 40-42°C. Istotne jest dokładne jej określenie, dlatego warto wykorzystać termometr kuchenny, aby sprawdzić, czy pasta jest już gotowa.
Następnie wystarczy już tylko nałożyć borowinę na wybrane miejsce oraz okryć je folią i ręcznikiem.
Dzięki takim zabiegom można złagodzić objawy niektórych schorzeń, rozluźnić mięśnie, pozytywnie wpłynąć na układ nerwowy oraz kondycję skóry i włosów. Jednak aby były skuteczne, muszą być wykonywane regularnie, przez kilka tygodni, dlatego warto zgłosić się do ośrodka, w którym okłady z borowiny są stosowane.