EXPERT RADZI

Okłady borowinowe – na jakie choroby pomaga borowina?

Ostatnio coraz częściej stosuje się naturalne metody leczenia schorzeń, które pomagają ulżyć w bólu oraz wpływają na regenerację poszczególnych partii ciała. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się okłady borowinowe będące w ofercie prawie każdego sanatorium. Na czym polegają? I na co pomaga borowina?

Właściwości okładów borowinowych

Na początku należy wyjaśnić, czym właściwie jest borowina. To rodzaj torfu powstający na skutek przemian zachodzących w obumarłych szczątkach roślinnych. Ze względu na swoje właściwości, od wielu lat wykorzystywany jest do celów leczniczych.

Borowina jest bogatym źródłem magnezu, potasu, żelaza, wapnia, sodu, krzemienia, pektyn oraz kwasów hummusowych i fulwowych. Dzięki temu posiada właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze oraz ściągające – regeneruje naskórek, naprawia uszkodzone tkanki oraz zwiększa ukrwienie skóry. Ponadto działa rozluźniająco na mięśnie i wykazuje działanie przeciwbólowe.

O innych korzyściach wynikających ze stosowania okładów borowinowych można przeczytać na stronie sanatorium, które posiada takie zabiegi w swojej ofercie: medicalsensus.pl/oferta/742/oklady-borowinowe/.

Na jakie schorzenia pomaga borowina?

Zabiegi borowinowe zaleca się przede wszystkim osobom cierpiącym na stany zapalne stawów i reumatyzm, przewlekłe nerwobóle, przeciążenie mięśni oraz przykurcze stawowe. Pomaga szczególnie w przypadku bólu kręgosłupa – odcinka szyjnego, barkowego i lędźwiowego. Ze względu na to, że borowina zawiera związki o działaniu estrogennym, może być stosowana również w przypadku niedoczynności hormonalnej jajników oraz menopauzy.

Ponadto jest to dobry zabieg dla kobiet, które chcą pozbyć się cellulitu oraz zniwelować zmarszczki. Ale, co ciekawe, stosują go również sportowcy – okłady borowinowe pomagają przy stłuczeniach, zwichnięciach i złamaniach.

Okłady borowinowe – na czym polegają?

Najczęściej stosowane są okłady borowinowe, które polegają na nałożeniu na wybraną część ciała pacjenta podgrzanego do odpowiedniej temperatury torfu i owinięciu tego obszaru folią lub ręcznikiem. Można również nakładać borowinę na całe ciało, wykonuje się to jednak tylko w szczególnych przypadkach, a decyzja o przeprowadzeniu zabiegu musi zostać podjęta przez lekarza.

W sanatoriach wykonywane są również kąpielowe borowinowe, choć rzadko wykonuje się pełną kąpiel – najczęściej proponowane są pół kąpiele, od pasa w dół oraz nasiadówki.

Domowe okłady z borowiny – jak zrobić?

Okłady z borowiny można również wykonać w domu. Potrzebna jest do tego dostępna w aptekach pasta borowinowa, pojemnik oraz ręcznik lub koc. Pastę umieszczoną w pojemniku należy zanurzyć w gorącej wodzie, po czym podgrzać całość do temperatury 40-42°C. Istotne jest dokładne jej określenie, dlatego warto wykorzystać termometr kuchenny, aby sprawdzić, czy pasta jest już gotowa.

Następnie wystarczy już tylko nałożyć borowinę na wybrane miejsce oraz okryć je folią i ręcznikiem.

Dzięki takim zabiegom można złagodzić objawy niektórych schorzeń, rozluźnić mięśnie, pozytywnie wpłynąć na układ nerwowy oraz kondycję skóry i włosów. Jednak aby były skuteczne, muszą być wykonywane regularnie, przez kilka tygodni, dlatego warto zgłosić się do ośrodka, w którym okłady z borowiny są stosowane.

ZdrowieFit

Share
Published by
ZdrowieFit

Recent Posts

Preparat na zaburzenia krążenia obwodowego

Zaburzenia krążenia obwodowego to powszechny problem zdrowotny, który może prowadzić do poważnych dolegliwości, takich jak…

3 miesiące ago

Podolog – specjalista chorób i nieprawidłowości stóp

Stopy są niezwykle istotną częścią naszego ciała. To one noszą nas przez życie, absorbując ogromne…

7 miesięcy ago

Dotyka nie tylko palaczy tytoniu. Dowiedz się, co to jest POChP

POChP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc) to jedna z najpoważniejszych i najczęściej diagnozowanych chorób układu oddechowego.…

8 miesięcy ago

Nawracające infekcje dróg oddechowych – jak zapobiegać?

Infekcje dróg oddechowych są jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych, które dotykają ludzi na całym świecie.…

1 rok ago

Masło orzechowe 100%: co warto o nim wiedzieć?

Twoja pociecha uwielbia masło orzechowe? Ty zaś, jako rodzic, zdajesz sobie sprawę, że tego typu…

2 lata ago

Podkłady mineralne — czy warto zrezygnować z tradycyjnych kosmetyków i postawić na naturalne składniki?

Dobór podkładu do typu skóry nie jest rzeczą prostą i potrafi przysporzyć wiele kłopotów, szczególnie…

2 lata ago