Płodność po stosowaniu antykoncepcji hormonalnej
Antykoncepcja hormonalna to dziś najskuteczniejsza droga do zapobiegania niechcianej ciąży. Na dodatek, metody z tej grupy środków antykoncepcyjnych wydają się niezwykle wygodne i pozwalają zachować pełną radość z seksu. Co jednak, gdy stosowaniu tabletek lub plastrów kobieta zapragnie zostać mamą? Co dzieje się z płodnością po zakończeniu terapii antykoncepcji hormonalnej?
Na temat wpływu antykoncepcji hormonalnej na płodność kobiety wytworzyły się przez lata liczne mity. Jak faktycznie przedstawia się sprawa ponowną możliwością zajścia w ciążę po stosowaniu pigułek/plastrów/zastrzyków itp.?
Antykoncepcja hormonalna to szereg metod, które chronią kobietę przed niechcianą ciążą poprzez dostarczenie do organizmu odpowiedniego stężenia sztucznie wytworzonych hormonów płciowych. Dzięki temu dochodzi do pojawienia się różnych reakcji organizmu, uniemożliwiających kobiecie zostać mamą. Antykoncepcja hormonalna zmienia konsystencję śluzu wydzielanego przez szyjkę macicy i wpływa na jego skład chemiczny. Dzięki temu plemniki nie są w stanie przedostać się do komórki jajowej, a ona sama, gdyby w jakiś sposób została zapłodniona, nie może zagnieździć się w odpowiednim miejscu. Jednak przede wszystkim antykoncepcja hormonalna hamuje proces owulacji – jajniki nie produkują i nie wypuszczają każdego miesiąca komórki jajowej, przez co zapłodnienie jest niemożliwe.
Płodność po zakończeniu terapii
Jak wygląda sprawa z płodnością kobiety po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych lub specjalnych plastrów? W pierwszej kolejności należy obalić mit mówiący o tym, że antykoncepcja hormonalna ma długotrwały wpływ na naturalne zdolności kobiety do posiadania potomstwa. Tabletki i inne metody hormonalnego zapobiegania ciąży chronią kobietę przed macierzyństwem tylko w trakcie stosowania danych środków. Po ich odstawieniu organizm stopniowo, ale jednocześnie dość szybko powraca do swojego naturalnego cyklu. Żadne prowadzone badania nie wykazały, by stosowanie antykoncepcji hormonalnej miało bezpośredni wpływ na późniejsze problemy z zajściem w ciążę.
Jak zachowuje się organizm?
Po obowiązkowym zaprzestaniu stosowania tabletek antykoncepcyjnych (zazwyczaj po pierwszym cyklu terapii) kobiety obserwują u siebie charakterystyczne krwawienie z dróg rodnych. Nie jest to jednak tradycyjna miesiączka, a standardowy objaw odstawienia preparatu. Prawdziwe miesiączkowanie następuje dopiero w następnym miesiącu. Nie oznacza to jednak, że pierwszy cykl po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji hormonalnej oznacza kobiecą tymczasową niepłodność – przeciwnie, uważa się, że po zakończeniu tzw. krwawienia z odstawienia ciało kobiety ponownie jest w stanie przyjąć nowe życie.
Nieregularny okres
Dość częstym skutkiem ubocznym stosowania i odstawienia tabletek antykoncepcyjnych jest nieregularna miesiączka. Pierwsze trzy cykle po zaprzestaniu zażywania pigułek faktycznie mogą pojawiać się z różną regularnością. Wiele kobiet może wówczas obawiać się tego, że w jakiś sposób doszło jednak do zapłodnienia. Warto wówczas zrobić test ciążowy i rozwiać wszelkie wątpliwości. Przez pierwsze 3-4 miesiące okres faktycznie może pojawiać się nieregularnie, a wszystko przez zaburzenie naturalnej gospodarki hormonalnej, do jakiego doszło w trakcie zażywania pigułek lub naklejania plastrów antykoncepcyjnych.
Wojciech Chentkiewicz Artykuł przygotowano w oparciu o Tabletki antykoncepcyjne – kobieta.wp.pl |