Seler naciowy właściwości – poznaj 10 najważniejszych
Poznajcie seler naciowy, najbardziej niedocenione warzywo naszych czasów. Wszyscy słyszeliśmy o szpinaku, brokułach czy innych warzywach zielonych. Ale tak mało mówi się o znakomitych właściwościach łodyżki selera naciowego. Na pierwszy rzut oka mdły, nieciekawy. W kuchni bardziej dodatek do sałatek lub sosów, niż baza dań. A seler już od dawna jest hitem wśród modelek czy celebrytów na całym świecie. Jest znakomitą przekąską, która przyspiesza metabolizm i ułatwia odchudzanie. Dodatkowo to bomba witamin oraz właściwości odżywczych. Łodyga selera składa się głownie z wody (95%), zawiera witaminy A, C, K i pewne z grupy B, wapń, magnez, fosfor, potas, kwas foliowy. Oczywiście jest też i błonnik. Niska zawartość kalorii, tłuszczy, węglowodanów czy cholesterolu…… łodyga idealna….
Seler naciowy właściwości – 10 najważniejszych i niesamowitych
1. Pomaga w walce ze zbędnymi kilogramami
Według Amerykańskiego Departamenty Rolnictwa, jedna łodyga selera zawiera tylko 10 kalorii. Dodatkowo jest bogata w błonnik (zapobiega napadom głodu) oraz znakomicie nawadnia nasz organizm (wysoka zawartość wody 95%). Według badań opublikowanych w 2015 International Medical Journal , na grupie kobiet (od 35 do 45 lat) , który praktykowały regularne ćwiczenia Pilates i spożywały seler naciowy 8 tygodni odnotowano znaczące zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Surowy seler naciowy ma bardzo niski indeks glikemiczny 15.
2. Seler naciowy właściwości – poprawia trawienie
Seler, dzięki dużej zawartości wody, zwiększa poziom płynów w organizmie. Zapobiega też zaparciom.Seler jest wspaniałym połączeniem włókien rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych, które przyspieszają i regulują trawienie oraz ułatwiają wypróżnianie. Badanie opublikowane w 2014 roku w Food and Function zauważają, że pokarmy bogate w błonnik, takie jak seler wspomagają trawienie lipidów (tłuszczów) obecnych w przewodzie pokarmowym. Ale uwaga: Jedzenie zbyt dużo selera może wywołać biegunkę.
3. Seler naciowy właściwości przeciwzapalne
Nawet pojedyncza łodyga selera ma niesamowite właściwości przeciwzapalne. Badania z 2007 roku opublikowane w Archives of Pharmacal informują, że zawarta w
4. Obniża wysokie ciśnienie krwi
Regularne przyjmowanie potasu przyczynia się do zmniejszenia ciśnienia krwi poprzez regulację poziomu sodu w organizmie. Seler jest dobrym źródłem potasu. Badanie opublikowane w 2013 roku w BMJ pokazuje, że zwiększone spożycie potasu obniża ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem tętniczym i nie ma żadnego negatywnego wpływu na: stężenie lipidów we krwi, stężenia katecholamin i czynności nerek u osób dorosłych. Ponadto, seler zawiera związek chemiczny o nazwie phthalide, który rozluźnia mięśnie tętnic prowadzących krew do serca, co pozwala na jej bardziej “swobodny, zrelaksowany” przepływu. A to znacznie zmniejsza ciśnienie krwi.
5. Redukuje zły cholesterol
Seler naciowy, bogaty w błonnik, pomaga zmniejszyć zły cholesterol w naszym organizmie, znany jako LDL. Włókno przytwierdza się do cząstek cholesterolu z przewodu pokarmowego i zapobiega jego absorpcji do krwiobiegu. Ponadto związek chemiczny o nazwie phthalide, zawarty w selerze również zmniejsza poziomy cholesterolu. Jedzenie nawet 1 do 2 łodygi selera dziennie może obniżyć zły cholesterol i jego możliwe negatywne skutki dla zdrowia.
6. Seler naciowy ma właściwości alkalizujące
Normalny poziom pH naszej krwi może zostać zakwaszony z powodu stresu, pokarmów zakwaszających nasz organizm lub napływu toksyn do organizmu. Zakwaszony organizm, czyli o zaburzonej równowadze kwasowo–zasadowej powoduje zmęczenie, obniżenie poziomu energii oraz choroby. Dlatego powinniśmy naszą dietę uzupełniać o pokarmy alkalizujące. Seler jest niesamowitym pokarmem alkalizującym. Codzienne spożywanie selera może przywrócić równowagę kwasowo-zasadową w organizmie, uwalniając energię i rewitalizując nasz układ odpornościowy.
7. Seler naciowy właściwości nawadniające
Każdy z nas wie jak ważne jest prawidłowe nawodnienie organizmu dla naszego zdrowia. Każda komórka w organizmie potrzebuje wody oraz tlenu, aby funkcjonować poprawnie. Ponieważ seler składa się około 95% z wody, może odgrywać kluczową rolę w zapobieganiu odwodnieniu organizmu. A jak wiemy odwodnienie to zmęczenie, suchość skóry, bóle głowy, zaparcia, skurcze mięśni i często zawroty głowy. Dobrze nawodniony organizm będzie miał świecącą skórę, zdrowe włosy i prawidłowo funkcjonujące narządy. Ponadto potas występujący w selerze pomaga w regulacji płynów ustrojowych i stymuluje produkcję moczu, co pomaga organizmowi pozbyć się szkodliwych toksyn. Seler jest znakomitą przekąską szczególnie podczas gorących letnich miesięcy.
8. Poprawia i chroni wzrok
Codziennie łodyga selera daje wystarczającą ilość witaminy A, aby utrzymać nasze oczy w zdrowiu. Siatkówka potrzebuje witaminy A do przetwarzania obrazów i wysłania ich do mózgu. To tak w olbrzymim skrócie. Niedobór witaminy A może przyspieszyć wystąpienie wady wzroku czy też osłabić siatkówkę oka. Seler zawiera także luteinę i zeaksantynę – przeciwutleniacze, które chronią oczy przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletu (UV). Najlepiej jest jeść surowe łodygi selera dla ochrony wzroku, ponieważ ugotowany seler może stracić przeciwutleniacze. Warto uwzględnić seler w diecie, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaćmy oraz zwyrodnienia plamki żółtej.
9. Seler naciowy zapobiega utracie pamięci
Faktem jest, że wraz z wiekiem starzeje się także nasz mózg i niestety nie możemy nic na to poradzić. Nasze komórki mózgu wraz z wiekiem obumierają i zmniejszają zdolności umysłowe. Najnowsze badania opublikowane w 2010 roku przez Journal of Nutrition podkreślają, że dieta bogata w luteolinę – związek występujący w roślinach, zmniejsza stany zapalne związane z wiekiem w mózgu i związane z tym problemy z pamięcią oraz hamuje uwalnianie cząsteczek zapalnych w mózgu. Luteolina jest substancją występującą w przyrodzie i ma ja również seler. Zacznij jeść seler codziennie, aby utrzymać mózg w zdrowiu i uniknąć poważnych chorób, takich jak choroba Alzheimera.
10. Seler naciowy właściwości – zapobiega nowotworom
Jeśli szukasz jeszcze jednego powodu czy dodać seler do swojej diety, tego argumentu po prostu nie będziesz mógł zignorować. Badanie opublikowane w 2013 roku w czasopiśmie Food and Chemical Toxicology odnalazły w selerze związki flawonoidowe (flawony – apigenina i luteolina), które mogą okazać się skuteczne w zabijaniu komórek raka trzustki. Z kolei w 2011 roku Uniwersytet badaczy Missouri studiował również związek apigenina u kobiet z rakiem piersi i włożył swoją niemałą rolę w hamowaniu progresji raka piersi. Stąd, spożywanie łodygi selera dziennie może po prostu ochronić Cię przed nowotworem.
Na koniec poznajcie i zróbcie sami eliksir młodości, czyli sok z jabłek oraz selera naciowego
Gwiazdy i modelki pija go na czczo, bo wtedy optymalnie oczyszcza organizm. Ma również inne wspaniałe właściwości wzmacnia włosy, nawilża i wygładza skórę. Oczywiście najważniejszy składnik to przeciwutleniacze, które chronią nasz organizm przed wolnymi rodnikami, a tym samym przed nowotworami.
Jak go zrobić, składniki:
- 1 jabłko
- 2-3 łodygi selera naciowego
- woda mineralna
- opcjonalnie sok z cytryny
Sposób przygotowania
Myjemy jabłko i seler naciowy. Miksujemy wszystkie składniki. Smacznego!