regeneracja wątroby
EXPERT RADZI

W trosce o wątrobę – jak wspomagać jej regenerację?

Wątroba jest największym gruczołem w organizmie człowieka i w 60-70% budują ją hepatocyty, które charakteryzują się zdolnością do regeneracji. Odpowiada za gospodarkę węglowodanową, tłuszczową i białkową, przemiany hemu oraz wytwarzanie żółci, a przede wszystkim pełni funkcję odtruwającą. Dlatego ważne pozostaje zapewnienie jej odpowiedniego wsparcia.

Największe zagrożenia dla wątroby

 Alkohol, tłusta dieta i brak ruchu, a także przyjmowanie leków stanowią wyzwanie dla wątroby, która musi zapewniać prawidłowy przebieg wielu procesów. W krajach wysoko rozwiniętych najczęściej występującym schorzeniem jest niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby związana z cywilizacyjną epidemią otyłości. Sprzyjają je zaburzenia metaboliczne i cukrzyca typu drugiego. W efekcie choroby w organie odkłada się zwiększona ilość tłuszczu. Może przebiegać bezobjawowo lub skutkować nieustannym zmęczeniem, problemami ze snem, obniżeniem sprawności fizycznej i bólem w okolicach prawej strony jamy brzusznej. Natomiast nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do alkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby i do jej marskości.

 

Proces autoregeneracji

W wątrobie znajdują się komórki macierzyste, które stymulują produkcję nowych komórek czyli hepatocytów. Do autoregeneracji wątroby może dojść nawet w przypadku jej poważnych uszkodzeń wywołanych infekcją, niedokrwieniem lub substancjami toksycznymi, ale trzeba wziąć pod uwagę, że odnowa komórek następuje systematycznie, lecz powoli. Dlatego pracę wątroby należy wesprzeć w możliwie najskuteczniejszy sposób.

 

Zdrowy styl życia i zrównoważona dieta – skuteczna ochrona wątroby

Odpowiedni styl życia stanowi klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia. W celu wsparcia pracy wątroby zaleca się utrzymywanie prawidłowej masy ciała, co wiąże się z wykluczeniem lub znacznym ograniczeniem spożywania produktów bogatych w tłuszcze i cukry, a także zwiększenia aktywności fizycznej, chociażby poprzez regularne, długie spacery. Dieta i aktywność fizyczna ograniczają ryzyko wystąpienia problemów metabolicznych i cukrzycy oraz przeciwdziałają nadwadze i otyłości. Produkty takie jak karczoch zawierają substancje sprzyjające odnowie organu. Dbanie o siebie chroni przed niebezpiecznymi infekcjami i wyklucza konieczność przyjmowania leków w dużej mierze odpowiedzialnych za zatruwanie organu.

 

Preparaty z fosfolipidami

Warto sięgnąć po preparaty zawierające fosfolipidy takie jak Essentiale, które przyspieszają proces regeneracji wątroby. Zarówno badania eksperymentalne, jak i kliniczne potwierdzają skuteczność fosfolipidów skoncentrowanych w starannie dobranej dawce. Dlaczego odgrywają kluczową rolę w regeneracji wątroby, można sprawdzić tutaj: http://essentiale.pl/. Ich działanie polega na przeciwdziałaniu procesom włóknienia wątroby, normalizowaniu poziomu cholesterolu i zwiększaniu jego rozpuszczalności w żółci. Biorą udział w trawieniu tłuszczów i sprzyjają poprawie przepływu krwi w naczyniach krwionośnych poprzez ograniczenie lepkości płytek krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *