EXPERT RADZI

Zapalenie gardła – wirusowe czy bakteryjne? Sprawdź objawy

Zapalenie gardła należy do jednych z najczęściej występujących infekcji. Wywoływane jest najczęściej przez wirusy, jednak mogą także odpowiadać za nie bakterie. W jaki sposób odróżnić wirusowe zapalenie gardła od bakteryjnego?

Zazwyczaj zapalenie gardła nie pojawia się samo z siebie i wywołane jest przez czynniki chorobotwórcze. Często towarzyszy także innym chorobom, na przykład przeziębieniu czy grypie.

Objawy zapalenia gardła:

  • drapanie i pieczenie w gardle,
  • trudności w przełykaniu,
  • suchość w gardle,
  • ból w trakcie mówienia,
  • chrypka,
  • obrzęk i przekrwienie błony śluzowej.

Szacuje się, że ponad 90% przypadków wywoływanych jest przez wirusy, natomiast u dzieci około 70% z nich. Ze względu na większy odsetek tych zachorowań lekarze najczęściej zalecają leki na wirusowe zapalenie gardła. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku zapaleń bakteryjnych te same leki nie dadzą oczekiwanego efektu – potrzebne są antybiotyki.

Jak rozpoznać zapalenie wirusowe?

Zapalenie wirusowe objawia się przede wszystkim przekrwioną i zaczerwienioną błoną śluzową w gardle, a także przekrwionymi migdałkami. Lekarz niekiedy może dostrzec na nich małe pęcherzyki z płynem, tak zwanym wysiękiem surowiczym.

Jak rozpoznać zapalenie bakteryjne – anginę?

Zapalenie bakteryjne można rozpoznać po bardzo ciemnym, malinowym zabarwieniu błony śluzowej gardła, a także przekrwionych migdałkach, które pokrywa białawy nalot. Obrzęknięty może być też języczek, a język może pokrywać szarawy nalot. Zapaleniu bakteryjnemu towarzyszy często wysoka gorączka i powiększone węzły chłonne.

Leczenie wirusowego i bakteryjnego zapalenia gardła

Jak już wspomnieliśmy, leczenie każdego z tych przypadków wygląda inaczej. Przy zapaleniu wirusowym stosuje się głównie leki przeciwzapalne (także w formie tabletek do ssania).

W przypadku zapaleń bakteryjnych zaleca się antybiotykoterapię, najczęściej z wykorzystaniem antybiotyków o szerokim spektrum działania. Przy częstych nawrotach rekomenduje się poprawę odporności, na przykład z wykorzystaniem takich środków jak ENTitis – lek ten zawiera dobroczynne szczepy bakterii.

ZdrowieFit

Share
Published by
ZdrowieFit

Recent Posts

Preparat na zaburzenia krążenia obwodowego

Zaburzenia krążenia obwodowego to powszechny problem zdrowotny, który może prowadzić do poważnych dolegliwości, takich jak…

3 miesiące ago

Podolog – specjalista chorób i nieprawidłowości stóp

Stopy są niezwykle istotną częścią naszego ciała. To one noszą nas przez życie, absorbując ogromne…

7 miesięcy ago

Dotyka nie tylko palaczy tytoniu. Dowiedz się, co to jest POChP

POChP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc) to jedna z najpoważniejszych i najczęściej diagnozowanych chorób układu oddechowego.…

8 miesięcy ago

Nawracające infekcje dróg oddechowych – jak zapobiegać?

Infekcje dróg oddechowych są jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych, które dotykają ludzi na całym świecie.…

1 rok ago

Masło orzechowe 100%: co warto o nim wiedzieć?

Twoja pociecha uwielbia masło orzechowe? Ty zaś, jako rodzic, zdajesz sobie sprawę, że tego typu…

2 lata ago

Podkłady mineralne — czy warto zrezygnować z tradycyjnych kosmetyków i postawić na naturalne składniki?

Dobór podkładu do typu skóry nie jest rzeczą prostą i potrafi przysporzyć wiele kłopotów, szczególnie…

2 lata ago