Jak sobie poradzić z nieprzyjemnym zatruciem pokarmowym?
Jedną z najczęstszych dolegliwości, z jaką zgłaszają się pacjenci do lekarzy pierwszego kontaktu są różnego rodzaju bóle żołądka. Najczęściej są one spowodowane lekkimi zatruciami pokarmowymi. Niestrawność dotyka coraz większej liczby Polaków, a spowodowana jest błędami żywieniowymi. Pamiętając o kilku prostych zasadach możemy uniknąć bólów żołądka i czuć się swobodnie.
Domowe zatrucie pokarmowe nie jest niczym nowym. Najczęściej bóle brzucha oraz powiązane dolegliwości, jak temperatura, osłabienie organizmu, wymioty oraz biegunka są dolegliwe, ale nie zagrażają życiu. W przypadku zatrucia pokarmowego najczęściej wystarczą wizyta u lekarza, podanie popularnych leków przeciwbólowych i rozkurczeniowych, a także powstrzymanie się od spożywania posiłków.
Zdarzają się jednak przypadki, gdy zatrucie pokarmowe jest bardzo silne i sygnalizuje, że nie jest z nami dobrze. Do kłopotów żołądkowych może dojść wskutek spożycia przeterminowanych lub nieświeżych produktów, np. mięsa, ale również z braku higieny lub odpowiedniego nawodnienia organizmu. Często nie zdajemy sobie sprawy, że nasze kłopoty mogą wynikać z faktu, iż organizmowi nie jest dostarczona odpowiednia ilość wody (np. alkalicznej wody jonizowanej), która odpowiada na oczyszczanie z toksyn.
Jeśli dolegliwości związane z niestrawnością nie ustają, koniecznie musimy zgłosić się do lekarza. Drugą sprawą jest zadbanie o własne zdrowie w sposób gruntowny. Chodzi tu głównie o zmianę diety, zrezygnowanie z nałogów i ciężkostrawnego jedzenia, a także unikanie stresu.
Czym tak naprawdę jest zatrucie pokarmowe?
Zatrucie pokarmowe jest niczym innym, jak zaburzeniem normalnego funkcjonowania układu pokarmowego. Najczęściej powodowane jest spożyciem produktów, które nie spełniają określonych norm jakościowych, piciem niewłaściwej wody lub brakiem higieny (np. niedokładnym myciem rąk, lodówki czy naczyń).
Innym powodem może być przeciążenie żołądka, spowodowane nadmiernym i długotrwałym spożywaniem jedzenia, które zawiera dużo składników nienaturalnych i obciążających organizm. Na pogorszenie zdrowia mają również wpływ palenie papierosów oraz nałogowe picia alkoholu.
Zatrucie pokarmowe może być spowodowane pojawieniem się wirusa, bakterii lub grzybów – są to główne przyczyny powstawiania dolegliwości żołądkowych. Do najbardziej popularnych objawów zatrucia pokarmowego należą:
- ogólne osłabienie organizmu,
- gorączka,
- uczucie zimna,
- bóle żołądka oraz jelit,
- biegunka,
- wzdęcia,
- wymioty.
Na co uważać i jak pozbyć się kłopotów z żołądkiem?
Pierwszym i absolutnym punktem powinno być uważne obserwowanie tego, co kupujemy oraz tego, co jemy. Zawsze w trakcie zakupów zwracajmy uwagę na wygląd (zwłaszcza mięsa), datę przydatności oraz składniki. Nie kupujmy w miejscach, które nie spełniają podstawowych norm bezpieczeństwa. Również warto zachować czujność w trakcie wizyt w lokalach gastronomicznych. Jeśli czujemy, że nasz posiłek źle wygląda, kiepsko smakuje i nieatrakcyjnie pachnie, zrezygnujmy z jego spożywania. Pozwoli nam to uniknąć późniejszych kłopotów.
Drugą sprawą jest dbanie o porządek we własnym domu i mieszkaniu. Zachowanie bezpieczeństwa w tym przypadku sprowadza się do odpowiedniego przechowywania żywności, dysponowania oddzielnymi pojemnikami na warzywa, owoce, mięso i wędliny, a także dokładnym i systematycznym myciu lodówki, naczyń oraz pozostałych akcesoriów kuchennych.
Dobrym rozwiązaniem jest również zapewnienie sobie odpowiedniego jedzenia. Codzienne spożywanie produktów, które oczyszczają organizm z toksyn pomoże zachować równowagę kwasowo-zasadową, a co za tym idzie – polepszy nasze samopoczucie. Jeśli chcemy pozbyć się zatrucia pokarmowego, przejdźmy na jakiś czas na dietę wodną, zastosujmy również polecone przez specjalistę środki przeciwbólowe.
Odtrucie organizmu
Toksyny potrafią w stosunkowo krótkim czasie spustoszyć organizm. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że szkodliwe substancje przedostają się do naszego wnętrza w tym co jemy, wraz z tym, co pijemy i czym oddychamy. Aby cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem, a także uniknąć kłopotów z żołądkiem, zadbajmy o usunięcie toksyn z organizmu. Możemy to zrobić:
- rezygnując z używek,
- zastępując produkty o skomplikowanym składzie tymi lekkostrawnymi,
- zastępując dania smażone daniami gotowanymi,
- przechodząc na odpowiednio dobraną dietę (dobraną przez specjalistę),
- pijąc dobrą wodę mineralną lub alkaliczną wodę jonizowaną.
Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na wodę, którą pijemy. Tradycyjną kranówę, która często po przejściu przez stare sieci ją doprowadzające jest wątpliwej jakości możemy zastąpić wodą alkaliczną, którą uzyskamy ze specjalnego jonizatora wody. Takie urządzenia proponuje marka jonizatory.eu.
Woda, w szczególności alkaliczna może mieć zbawienne znaczenie dla odtrucia organizmu. Wynika to głównie z tego, że jej struktura jest maksymalnie zbliżona do naturalnych płynów ustrojowych człowieka. Dzięki piciu jonizowanej wody, prawidłowo funkcjonują wszystkie narządy wewnętrzne, zapewnione jest nawodnienie na poziomie komórkowym. Woda poprawia funkcjonowanie organizmu, nawodnione i lepiej dotlenione ciało lepiej radzi sobie z usuwaniem toksyn oraz resztek przemiany materii. Jej picie powinniśmy więc traktować, jako inwestycję we własne zdrowie i sposób na uniknięcie kłopotów żołądkowych.
Warto nadmienić bardzo pozytywne stosowanie wody jonizowanej, także kwaśnej do mycia i moczenia np. warzyw, owoców, mięsa przed ich dalszą obróbką. Woda kwaśna charakteryzuje się niższym pH, dzięki czemu ma właściwości dezynfekcyjne. Dobrej jakości jonizator z odpowiednim systemem np. nanofiltracji potrafi wyprodukować wodę poniżej 4 pH – taka wartość wg. źródeł potrafi likwidować różnego rodzaju bakterie.
Wyłączenie odpowiedzialności:
Informacje zawarte w artykule oraz przytoczonych komentarzach, filmach i opinie tutaj wyrażone nie mają na celu diagnostyki, leczenia lub zapobiegania chorobom i żadne stwierdzenie w tej informacji nie mogą być traktowane jako zalecenia. Zawarte tutaj informacje nie zostały zweryfikowane przez urzędy lub agencję kontroli leków i żywności. Wszelkie informacje zawarte w niniejszym artykule mają wyłącznie charakter informacyjny i nie zastępują w żadnym stopniu konsultacji z lekarzem specjalistą.
Autorem wpisu jest serwis jonizatory.eu – dystrybutor jonizatorów wody i ozonatorów powietrza. |